Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро советиПрепородете ги собните растенија со млеко

  Препородете ги собните растенија со млеко

  petel baner

  Љубителите на цвеќиња сигурно знаат дека повремено наводнување на цвеќињата со млеко може да направи чуда.

  Употребата на млеко е одличен метод за нега и зачувување на растенијата, особено оние со украсни зелени листови.

  Тоа е фантастичен природен регенератор за папрати, бршлен и фикуси.

  Најдобро влијае обезмастеното млеко без конзерванси, но се препорачува да ги полевате цвеќињата еднаш месечно, не почесто.

  Вашите растенија ќе бидат посилни

  Млекото е богато со калциум, елемент неопходен за правилен развој и раст на растенијата (вклучувајќи ги и корените). Покрај тоа, овој макронутриент им овозможува на растенијата да ги транспортираат преостанатите хранливи материи.

  Бојата на листовите ќе биде поинтензивна

  Наводнувањето на растенијата со вода и млеко ќе направи да изгледаат поинтензивно. Покрај тоа, нивните лисја нема да станат жолти и да паднат.

  Ќе ги заштитите растенијата од габични заболувања

  agrounik

  Млекото е одлична природна алатка за спречување на развојот на габични и вирусни заболувања, како и за одвраќање штетници, вклучувајќи ја, на пример, колорадската буба. За таа цел, најдобро е да се користи прскање со вода со додавање млеко (се меша во сооднос од еден литар млеко на 10 литри вода).

  Испрскајте ги листовите од растението од двете страни, но не премногу (за подобра атхезија, можете да додадете неколку капки течност за миење садови).

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Прскајте еднаш неделно. Таквиот третман особено ќе функционира за краставици и домати.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img