Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

38.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаАгро советиОва не смеете да го правите со маслиново масло на топло

  Ова не смеете да го правите со маслиново масло на топло

  petel baner

  Маслиново масло треба да се чува правилно за да се задржи неговиот квалитет, без оглед на температурните услови.

  Еве неколку совети кои можат да ви помогнат да го заштитите маслиновото масло од расипување кога температурите се многу високи:

  Чувајте го на темно месо

  Сончевата светлина може да предизвика оксидација на маслиновото масло и да ја намали неговата свежина. Затоа, чувајте го на темно место како што е плакарот или оставата.

  Избегнувајте изложување на топлина

  Маслиновото масло треба да се чува на температура помеѓу 15°C и 25°C. Избегнувајте да го чувате шишето со масло во близина на извор на топлина како што е шпорет, рерна или директна сончева светлина.

  Добро затворете го шишето

  Кога чувате маслиново масло, секогаш внимавајте шишето да е добро затворено. Ова ќе го спречи влегувањето на воздухот и оксидацијата на маслото.

  Користете темни стаклени шишиња

  Ако е можно, изберете маслиново масло кое е спакувано во темно стаклени шишиња. Темното стакло помага да се заштити маслото од светлина.

  agrounik

  Не чувајте маслиново масло во фрижидер

  Маслиновото масло може да се стврдне и да се замати кога е изложено на студ. Затоа, нема потреба да го чувате во фрижидер.

  Користете го маслото во рокот

  Маслиновото масло има ограничен рок на траење, па затоа треба да се користи пред истекот на рокот за да се обезбеди свежина и квалитет.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Правилното складирање на маслиновото масло на топлина е важно за да се зачува неговата хранлива вредност и вкус. Следејќи ги овие упатства, можете да го продолжите рокот на траење и да уживате во висококвалитетно маслиново масло.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img