Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Saturday, June 22, 2024

More
  домаситеЛековитата моќ на црвената пиперка

  Лековитата моќ на црвената пиперка

  petel baner

  Пиперка е еден од најздравите производи на светот, бидејќи е богата со многу хранливи состојки, минерали и витамини.

  Освен што на јадењето му дава побогат вкус, добро е да се знае дека во 100 грама свежа црвена пиперка има 92% вода, 6 грама јаглехидрати, 0,99 грама белковини, 0,3 грама масти и 1,2 грама диететски влакна. Додека од витамини содржи, витамин А,Ц и Б6.

  Црвената пиперка претставува голем извор на диетални влакна. Во кои се застапени витамините: Б2 (рибофламин), Б3 (нијацин), Б5 (панотен), Б9 (фолацин) и витамин К, манган и магнезиум.

  Црвената пиперка содржи и преку 30 хранливи материи, од групата картеноид. Поради ова, таа се смета за една од најдобрите намирници.

  Направена е една студија во којашто се следела група на мажи, за да се направи споредба на внесувањето на витамин Ц, односно пиперка и намалениот ризик од ракот на простата. Резултатите покажале дека кај испитаниците, кои повеќе консумирале пиперки и брокула, се намалила шансата да се појави оваа болест.

  Племинарните истражувања покажале дека пиперката има одредени антиканцерогени својства. Кои би можеле да помогнат да се превенират ракот на желудникот и на грлото.

  agrounik

  Витамините, железото и бета – каротините од пиперката се одговорни за контролата на производството на меланинот (еден вид одбрабени клетки). Па пиперката се препорачува на тие, коишто имаат проблем со потемнување на одредени делови на кожата (хиперпигментација).

  Освен тоа, пиперката на природен начин, на кожата и помага да се заштити од акни, оштетување и старост. Благодарение на нејзнините соединенија, кои се борат со штетни габи и бактерии.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Поради нејзините антибактериски својства, таа е корисна и за надворешна употреба, како маска, која се мачка на кожата, за да се отстранат акните.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img