Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

22.8 C
Skopje
Monday, July 15, 2024

More
  домаАгро ВестиПолска нема да го укине ембаргото за увоз на украинско жито

  Полска нема да го укине ембаргото за увоз на украинско жито

  petel baner

  Полскиот премиер Матеуш Моравјецки изјави дека неговата влада нема да го укине ембаргото за увоз на украинско жито во петок, како што беше планирано, бидејќи, како што рече, тоа ќе им наштети на полските земјоделци.

  – Полска нема да дозволи да биде преплавена со украинско жито – напиша Моравјецки на платформата Х.

  Моравјецки истакна дека Полска, без оглед на одлуките на Брисел, нема да ги отвори границите за украинското жито, пренесе АП.

  Полска, Унгарија и Словачка, во договор со ЕУ, воведоа ембарго за увоз на украински земјоделски производи од април до 15 септември за да спречат презаситеност на нивните пазари и да не претрпат штета нивните земјоделци.

  agrounik

  За ова прашање треба да расправа и Европскиот парламент

  Еврокомесарот за земјоделство Јанус Војчеховски рече дека прави напори за продолжување на ембаргото.

  Војќеховски е поранешен полски министер за земјоделство.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Полска ја поддржува Украина со испраќање воена и хуманитарна помош, но по протестите на фармерите беше категорична во забраната за увоз на украински земјоделски производи.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img