Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Friday, July 12, 2024

More
  домаАгро ВестиУкраина планира да ги тужи Полска, Унгарија и Словачка поради забраната за...

  Украина планира да ги тужи Полска, Унгарија и Словачка поради забраната за увоз на храна

  petel baner

  Украина планира да ги тужи Полска, Унгарија и Словачка поради нивната забрана за увоз на храна и украински земјоделски производи.

  Претставникот на Украинската стопанска комора, Тарас Качка, во интервју за „Политико“ изјави дека Киев ќе воведе и реципрочни мерки кон Полска доколку Варшава не ги прекине дополнителните мерки и како пример го наведе Киев дека ќе го забрани увозот на овошје и зеленчук од Полска.

  agrounik
  – Целиот свет треба да види како членките на ЕУ се однесуваат кон нивните трговски партнери и кон сопствената Унија. Тоа може да влијае и на другите земји – рече украинскиот функционер.

  Европската комисија претходно ги повика Полска, Унгарија и Словачка да бидат конструктивни. Тие најавија дека еднострано ќе го продолжат ембаргото за увоз на храна и жито од Украина. Ова доаѓа и покрај одлуката на ЕК да ја укине забраната.

  Додека Словачка едноставно ја продолжи претходната забрана на ЕУ за четири видови жито, Полска воведе дополнителни забрани за украинското брашно и добиточната храна во текот на викендот. Унгарија, рече Качка, оди уште подалеку и забранува дополнителни 25 производи за кои претходно не се разговараше, вклучително и месото.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  – Овие самоволни забрани се смешни – рече Качка.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img