Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

22.8 C
Skopje
Saturday, July 13, 2024

More
  домаАгро советиНа што треба да се внимава при купување овошни садници

  На што треба да се внимава при купување овошни садници

  petel baner

  Следи период на купување овошни садници кој ни одблиску не е едноставна работа. Отсекогаш имало несовесни продавачи, а најдобро е да се купуваат од расадници.

  Невозможно е да се избегне понекогаш да се разочарате од она што на крајот ќе го добиете, дури и кога внимавате. Не одете да купувате без список со точниот број на садници и името на сортата.

  Пред тоа, распрашајте се за карактеристиките на сортата, времето на цветање, опрашувањето, времето на зреење, намената и можноста за чување на плодовите, отпорноста на болести и штетници.

  Обрнете посебно внимание на садниците. Не е исто кога садите едногодишни или двегодишни садници. Избегнувајте да купувате постари. Помладите садници, стари една до две години, подобро се вкоренуваат.

  Изберете ги оние од кои паднале лисјата. Присуството на лисја покажува дека дрвото не ги завршило процесите и дека лесно може да угине, или да измрзне.

  agrounik

  Внимавајте дали подлогата е диво растение или вегетативно. За аматерски овоштарници каде што ќе одгледувате садници без арматура и со помала заштита, изберете див расад или побуен вид. Ваквите подлоги развиваат посилен корен кој продира подлабоко во земјата, поотпорни се на суша и се навалуваат под налети на ветер.

  Проверете го коренот, кореновиот врат и местото на калемење. Садниците можат да бидат со голи корени, во најлонски кеси и садови. Најевтини се оние со гол корен. Ако се во вреќа или саксии и лесно се извлекуваат од подлогата кога ги влечете нагоре, тоа е знак дека голите садници се ставени неодамна се со цел да се продадат по повисока цена. Спојното место треба да биде добро зарасното, цврсто, без дополнително ткиво, смола или пукнатини.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Проверете го расадот дали во него се присутни симптоми на инфекција, штетници, особено инсекти или механички оштетувања.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img