Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Friday, July 19, 2024

More
  домаАгро ЗабаваПиперката X е најлута во светот

  Пиперката X е најлута во светот

  petel baner

  Гинисовата книга на рекорди објави дека е создадена нова најлута пиперка на светот.

  Каролина Рејпер ја носеше титулата на најлута пиперка цела деценија, но сега има нов рекордер – пиперката X (Peper X).

  Новата најлута пиперка е далеку полута од претходниот рекордер, а нејзиниот творец вели дека имал страшни грчеви кога ја пробал.

  agrounik

  Лутата пиперка се мери на Сковиловата скала, воспоставена во 1912 година од Вилбур Сковил. Ја мери концентрацијата на капсаицинот, главната активна компонента на лутите пиперки.

  Пиперката X има дури 2,69 милиони сковили, надминувајќи ја Каролина Рејпер за цел милион единици.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Двете пиперки беа создадени од славниот одгледувач Ед Кари. За да го создаде пиперката X, Кари ја прекрсти Каролина Рејпер со пиперка што му ја испратил пријател со забелешка дека е „брутално лута“.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img