Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

13.8 C
Skopje
Saturday, December 2, 2023

More
  домаАгро ЗабаваРецепт: Мафини со јапонско јаболко 

  Рецепт: Мафини со јапонско јаболко 

  Agrobot

  Слаткото и вкусно овошје, јапонско јаболко, освен што можете да го јадете свежо, со него можете да подготвите и вкусни десерти.

  Подгответе ги овие слатки мафини со јапонско јаболко и уживајте во нивниот незаборавен вкус.

  Состојки:

  • 250 гр. Сенаменско брашно
  • 2 лажици прашок за пециво
  • 1 лажица цимет
  • 1 лажица ѓумбир во прав
  • 100 гр. Шеќер
  • Пире од 3 блендирани јапонски јаболка
  • 2 јајца
  • 120 гр. стопен путер

  Подготовка:

  Рерната се загрева на 200 степени и се зема калап за мафини. Доколку немате калап, искористете обична тава за печење.

  petel baner

  Во длабок сад се мешаат брашното, прашокот за пециво, циметот, ѓумбирот и шеќерот.

  Се матат јајцата и пирето од јапонски јаболка, а потоа се додава стопениот путер и се меша додека да се соедини смесата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Влажната смеса се додава постепено кон сувата и се меша додека да се добие една хомогена смеса. Се префрла во калапот за мафини и се пече 15-20 минути додека да зарумени.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img