Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Sunday, February 25, 2024

More
  домаситеХрана која ја нарушува меморијата

  Храна која ја нарушува меморијата

  Agrobot

  Доколку сакате да останете фокусирани, будни, во добра ментална и физичка форма, треба да избегнувате некои од овие намирници или барем да ги јадете во помали количини.

  Кога станува збор за храната, мораме да имаме на ум дека постојат секакви намирници кои се одлични сојузници во борбата против вишокот килограми или кои ги стимулираат нашите когнитивни функции, но важно е да бидеме свесни дека има и намирници кои имаат спротивен ефект врз работата на нашиот мозок.

  Храна богата со индустриски шеќер

  Индустрискиот шеќер и производите што го содржат не само што се лоши за вашето тело, туку и за вашиот мозок. Честото консумирање на големи количини шеќер може да создаде голем број невролошки проблеми и да ја ослаби вашата меморија. Затоа, се препорачува намален внес на индустриски шеќер и слатки, а како замена е посочена консумација на свежо овошје.

  Преработени протеини

  Протеините ги градат вашите мускули и се неопходни за вашето тело да функционира правилно. Преработените протеини се наоѓаат главно во месните производи како салама и колбаси. За разлика од природните протеини кои му помагаат на телото да го изолира нервниот систем, обработените протеини имаат спротивен ефект врз вашето тело.

  Пржена храна

  Пржената храна, особено онаа која се пржи во длабоко масло, може да влијае на вашето однесување и когнитивна функција, а тоа се должи на хормонот кој предизвикува хиперактивност кај возрасните, но и кај децата. Пржената и преработената храна полека ги уништува нервните клетки лоцирани во мозокот.

  petel baner
  Преработена храна

  Исто како и пржената, преработената и готовата храна влијаат на вашиот нервен систем. Ова се однесува на конзервирана и полуготова храна, кои се сè почести во супермаркетите. Тие го зголемуваат ризикот од развој на дегенеративни заболувања на мозокот подоцна во животот, како што е Алцхајмерова болест.

  Храна која содржи многу сол

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Солената храна влијае на крвниот притисок и лошо влијае на срцето. Храната која содржи големи количини на сол или натриум може да влијае и на вашите когнитивни функции и да ја наруши вашата способност за размислување. Инаку, некои научници тврдат дека солената храна влијае и на развојот на вашата интелигенција.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img