Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

13.8 C
Skopje
Saturday, February 24, 2024

More
  домаАгро ВестиОткуп на тутунот

  Откуп на тутунот

  Agrobot

  Откуп на тутунот за 2023- 2024 година. Оваа година Тутунарите бараа цената на тутунот да биде 600 денари за предаден килограм.

  Меѓусебе се договараа да не го даваат тутунот на откупните пунктови под оваа цена.

  Од Владата велеа дека цената ќе достигне до 400 денари за килограм тутун.

  Од терен тутунарите велат дека тутунот се откупува по околу 330 денари.

  Ако некој од Тутунарите чита нека пишат во коментар по која цена им се откупува тутунот годинава.

  Годинава производството на тутун е за една третина намалено. Ако лани беа околу 21 000 тони, годинава се 13 000 до 14 000 тони тутун, иако со компаниите се договорени количества од 26 000 тони тутун.

  Лани се постигна просечна откупна цена од преку 290 денари за килограм.

  petel baner

  Во Македонија тутун купуваат 10 компании кои, според Сојузот, обезбедиле гаранции дека ќе го платат откупеното.

  Откуп на тутунот

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во земјава со тутунопроизводство се занимаваат околу 17 000 семејства.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img