Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

7.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More
  домаАгро колумнаПраскова штитеста вошка

  Праскова штитеста вошка

  Agrobot

  Праскова штитеста вошка штетник кај оревот кој може да предизвика сериозни штети.

  Латинскиот назив е Lecanium persicae (Fab.)

  Се јавува на: праска, винова лоза, слива и орев.

  Има три вида на мерки за контрола.

  Механички мерки: резидба на нападнатите вегетациони деови во вгетација или при кроење и нивно спалување;

  petel baner

  Биолошки мерки: стеници, златооки, бубамаари;

  Хемиски мерки: Зимска заштита со минерални масла или минерални масла, органофосфорни инсектициди, во текот на март и април се препорачуваат системиични инсектициди во комбинација со минерални масла: спинозини, пиметрозини, регулатори на пораст – IGR, неоникотиноиди, фенилпиразон, пиретроиди, карбамати, органофосфорни инсектициди.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Праскова штитеста вошка

  Праскова штитеста вошка

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img