Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

12.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More
  домаАгро ВестиАлбанските земјоделци излагаат на протест

  Албанските земјоделци излагаат на протест

  Agrobot

  Албанските земјоделци излагаат на протест – Претставници на Сојузот на албански земјоделци денеска пред Министерството за земјоделство предупредија дека ќе почнат со протести и блокирање на патишта, доколку не се исполнат барањата.

  Тие држеа голем транспарент на кој беа напишани нивните пет барања.

  Ова се нивните барања:

  Изедначување на ДДВ-то за земјоделските производи,

  Надомест за секој литар млеко,

  Укинување на данокот за нафтата за земјоделски возила,

  ДДВ-фактура со реална цена од местото на наплата на денот на испораката на производот,

  Субвенција за семиња,

  petel baner

  Садници и за органски производи.

  Овие нивни барања ги истакнаа на транспарент пред Албанското министерство за земјоделие.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Земјоделците најавија дека ќе протестираат во текот на цел февруари, почнувајќи од  Корча, а „протестот ќе кулминира во Тирана во првите денови од идниот месец.

  Албанските земјоделци излагаат на протест и се придружуваат кон протестите на земјоделците насекаде низ Европа.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдениДоколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img