Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

13.8 C
Skopje
Saturday, February 24, 2024

More
  домаАгро ВестиИсплатата на дополнителните субвенции за предадено јаболко

  Исплатата на дополнителните субвенции за предадено јаболко

  Agrobot

  Исплатата на дополнителните субвенции за предадено јаболко. Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ја реализираше исплатата на дополнителните субвенции за предадено јаболко во откупен или преработувачки капацитет.

  petel baner

  Вкупната исплата е во вредност од 203,3 милиони денари, исплатена до сметките на 1.955 земјоделски стопанства.

  Како корисници на оваа мерка се земјоделските стопанства, кои се корисници на мерката за оддржување на постоечки јаболкови насади, и кои оствареното производство на јаболка во период од 15 септември 2022 година – 15 мај 2023 година, го имаат предадено кај регистрирани преработувачки капацитети, или кај регистриран откупувач, запишани во Регистарот на откупувачи на земјоделски производи.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Висината на директните плаќања по оваа мерка изнесува 3 денари по килограм.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img