Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Saturday, July 13, 2024

More
  домаОд соседитеНајголемата фарма во светот

  Најголемата фарма во светот

  petel baner

  Најголемата фарма во светот Титан на земјоделството.
  Во срцето на Големите Равнини на Соединетите Американски Држави, Кинг Ранчот владее како најголемиот функционален ранч во светот. Покривајќи впечатливи 825,000 акри, ова чудовиште од фарма се простира низ четири окрузи во Тексас, правејќи го поголем од државата Роуд Ајленд.

  Историјат на Кинг Ранчот

  Основан во 1853 година од Капетанот Ричард Кинг и Гидеон К. Луис, Кинг Ранчот се развил од скромни почетоци во глобален бренд на земјоделството. Почнале со одгледување на говеда, претпријатието се диверсификувало со годините, ширејќи се во земјоделство, производство на цитрусни плодови. производство на нафта, гас и дури екотуризам.

  Разновидни Операции

  Она што го истакнува Кинг Ранчот е неговата разновидност. Тука, земјоделството не е ограничено на една култура или сточарство. Наместо тоа, фармата се пофали со разновидно портфолио, што одгледува сè од памук и жито до цитрусни плодови и зеленчук. Со повеќе од 60,000 говеда и обемни операции со нафта и гас, ранчот претставува епитом на земјоделската разновидност.

  Иновации

  Во ера каде што одржливоста е од суштинско значење, Кинг Ранчот води со пример. Применувајќи ги најновите технологии и еколошки прифатливи практики, фармата се стреми да ги намали своите јаглеродни испуштања, додека се повеќе го максимизира производството. Од техники за прецизно земјоделие до иницијативи за заштита на водата, иновацијата е вплетена во ткаенината на операциите на ранчот.

  Кинг Ранч и заедницата

  Покрај својата огромна големина и економски влијание, Кинг Ранчот е темел на неговата заедница. Поколенија на семејства работеле на неговите полиња, создавајќи длабоки врски со неговата историја и наследство. Преку образовни програми, иницијативи за заштита на животната средина и филантропија, ранчот останува посветен на збогатување на животите на оние околу него.

  Предизвици

  agrounik

  Сепак, управувањето на таква огромна земјоделска империја доаѓа со своите предизвици. Од флуктуација на цените на пазарот до непредвидливи временски услови, фармата мора да ги надминува бројните пречки за да ја одржи својата успешност.

  Но, со секој предизвик доаѓа и можност, и Кинг Ранчот продолжува да се прилагодува и иновира пред предизвиците.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во срцето на Тексас, покрај безкрајни полиња и безкрајно небо, Кинг Ранчот преставува најголема фарма на светот.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img