Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

36.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

More
  домаАгро советиЃумбир одгледување во домашни услови

  Ѓумбир одгледување во домашни услови

  petel baner

  Ѓумбир одгледување во домашни услови еве што треба да направите.

  Значи, еве еден многу едноставен водич за садење на ѓумбир, без разлика дали во вреќа или во бавча.

  Чекор 1: Изберете Правилен Ризом од Ѓумбир:
  Изберете цврст, свеж, полн ризом од ѓумбир со добро развиени краци.
  Избегнувајте користење на збрчкани, сушени или мувлосани ризоми.

  Чекор 2: Подготовка на Ризомот:
  Потопете го ризомот во млака вода преку ноќ за да го хидрирате.
  Потоа, исечете го на делови со едно или две малку набубрени краеви.

  Чекор 3: Избор на сад во кој што ќе го засадите:
  Користете широк, плиток сад или вреќа со дренажни дупки.
  Наполнете го со добро дренирачка почва, богата со органски материи.

  Ѓумбир

  Чекор 4: Садење и Полевање:
  Закопајте ги деловите од ризомот веднаш под површината на почвата со пупките нагоре.
  Темелно полевајте по садењето и одржувајте ја почвата влажна колку што е можно, но не и преплавена.

  Исто така, осигурете се дека добива доволно сончева светлина бидејќи ѓумбирот сака светлина.

  Чекор 5: Берба и Уживање:
  Знаете дека вашиот ѓумбир е подготвен за берба кога лисјата ќе пожолтат.

  За разлика од многу други зеленчуци, ѓумбирот бара трпение бидејќи малку по споро расте.

  agrounik

  Обично е подготвен за берба по 8 – 10 месеци.

  Ѓумбир

  Чекор 6: Чувајте го вишокот ѓумбир на ладно, суво место за понатамошна употреба.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Како што можете да видите, нема технички компликации и речиси секој може да одгледува ѓумбир.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img