Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

More
  домаАгро советиСадење домати

  Садење домати

  petel baner

  Садење домати на едноставен начин во 5 чекори.

  Сеење, садење и одгледување домати

  1. Подготви го саксија: Наполни саксија со навлажнета подлога за да обезбедиш хранливи материи и влага за парчињата домати.

   2. Исечи го доматот: Исечи зрели домати на парчиња со дебелина од половина сантиметар, осигурувајќи дека секое парче содржи семки.


   3. Посади ги парчињата домати: Рамномерно распредели ги парчињата врз влажната подлога и покриј ги со уште еден слој подлога.


   4. Ртење и нега: Притисни ја подлогата лесно за добар контакт, полевај нежно и постави ја саксијата на индиректна сончева светлина. Првите никулци треба да се појават во рок од една недела.

   agrounik


   5. Пресадување на никулците: По околу десет дена, пресади ги посилните никулци во поединечни саксии наполнети со мешавина за садење на база на тресет. Полевај лесно и покриј со уште подлога по потреба.

   Тоа е тоа! Си на пат да одгледаш здрави растенија од домати од парчиња.

   Prostor za reklama na zemjodelie.mk

   Уживај во авантурата на градинарството!

   Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени

   Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

   tigar.mk baner
   spot_img
   МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
   МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
   spot_img
   spot_img
   spot_img
   spot_img
   spot_img
   spot_img
   spot_img