Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

More
  домаХраната како лек10 видови растенија што може да ги засадите во Јуни

  10 видови растенија што може да ги засадите во Јуни

  petel baner

  10 видови растенија кои можете да ги посеете во текот на месец Јуни.

  1. Мешунките може да се посеат овој месец, а потоа повторно на почетокот на август, во зависност од температурите. Редовно полевајте ги и вадете ги коровите и особено поминете со мотика, особено ако се формира кора. Кога ќе достигнат висина од 15 до 20 см, покријте ги.

   2. Гравот брзо расте и добро ја поднесува топлината. Кога во моментот на цветањето има суша, а ветерот е силен, топол и сув, цветот паѓа и може да останете без род. Затоа наводнувањето во овој период е исклучително важно.

   3. Тиквичките исто така растат брзо и сè уште можат да се посеат директно во градината. Изберете сончево место и добро исцедена почва. Редовно полевајте ги и прекријте ја почвата околу нив.

   4. Краставиците се како тиквички и бараат слична грижа. Во случај на садење садници, тие ќе бидат почувствителни на адаптација и високи температури, па затоа редовно полевајте ги. Можете повторно да ги посеете во втората половина на јули, за берба во септември.

   5. Морковите посеани во јуни се берат на крајот на летото или на есента. Пред сеидбата добро подгответе ја почвата која мора да биде лабава за добро да се развие.

   6. Магдоносот е уште еден зеленчук што може да се сее овој месец, но со редовно наводнување, бидејќи на семките им треба подолго време да никне, понекогаш дури и месец и половина. Има слични барања како морковите.

   7. За сеење цвекло во јуни, исто така, потребна е лабава и влажна почва и редовно наводнување. Внимавајте да не го посеете премногу густо.

   8. Постојат сорти зелена салата кои можат да се посеат во текот на летото. Изберете ги оние кои се отпорни на топлина, полевајте ги редовно и прекривајте ги. Во случај на превисоки температури, можете да ги засенчите со агротекстил.

   agrounik

   9. Блитвата е отпорна на топлина и може постојано да се сее во текот на летото. Обезбедете му храна и доволно вода и уживајте во неговите благодети цело лето.

   10. Босилекот е билка која сака топлина и се уште може да се сее во јуни. Добро успева во сончевите делови од градината, а најдобар сосед му е доматот.

   Prostor za reklama na zemjodelie.mk

   10 видови растенија што може да ги засадите во Јуни

   Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени

   Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

   tigar.mk baner
   spot_img
   spot_img
   spot_img
   spot_img
   spot_img
   spot_img
   spot_img
   spot_img