Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

More
  домаАгро советиОдгледување на калинки

  Одгледување на калинки

  petel baner

  Одгледување на калинки – Калинка се одгледува на Медитеранот многу долго време и е една од најстарите овошни видови од тој регион. Сепак, калинка може да се одгледува на отворено и во нашите краишта, ако се избере добра сорта и ако се обезбеди соодветна грижа – особено во зима.

  Калинката спаѓа во групата на листопадни суптропски плодови. Најмногу и одговараат области со топло лето и благи зими. Сепак, калинката може да издржи ниски температури до -11. Секоја температура под тоа е штетна и калинката ќе замрзне. Исто така, мразовите од доцна пролет и рана есен можат да бидат проблем, но ако ја зааштитите правилно, таа може да ве награди со своите плодови.

  Во нашата краеви може да се одгледува декоративна калинка и калинка за јадење. Декоративната калинка има убави цвеќиња, но не дава плод и е идеална ако сакате да го облагородите дворот. Од калинка за јадење, можно е да се одгледуваат сорти со слатко-кисел вкус, бидејќи само тие можат да ги издржат нашите ниски температури и да дадат плод.

  Калинка

  Калинката сака добро дренирана почва и најдобро одговара на песоклива, богата со хумус. Не толерира тешки и набиени почви. Поради фактот што при основата развива доста изданоци, калинката обично се одгледува како грмушка. Ако калинката е засадена од семе, може да се очекува целосен принос после 8-9 години. Ако земете садници, првите плодови можете да ги очекувате во петтата година. Најдобро време за садење калинки е пролетта, кога ќе помине опасноста од мразови, а дотогаш садниците можете да ги чувате во незагреана и добро осветлена просторија. Пред да засадите садници од калинка, потребно е да се отстранат сите плевели и да се ора длабоко. Се засадува на растојание од 5 x 3 m. Ако засадите калинка во градина или двор, задолжително ставете ја на сончево место затоа што бара многу сонце и мора да биде заштитена од ветрот. Садници од калинка се садат во претходно ископани дупки до длабочина од околу 70 см. Коренот е покриен со земја, потоа со слој ѓубриво, а потоа повторно со земја. На крајот се навадува.

  Калинка е самооплодувачка, односно едно дрво има и машки и женски цвеќиња. Кога ќе заврши периодот на цветање, сите машки цвеќиња и само неплодените женски цвеќиња паѓаат од дрвото, па може да се случи одеднаш да видите еден куп паднати цвеќиња под вашата калинка. Не грижете се, тоа е нормално.

  Есенските и пролетните месеци се период на интензивен раст на коренот, а потоа е важно почвата да биде доволно влажна. Секако, водата е неопходна и кога цвета и кога растат плодовите, и затоа е важно да имате сигурно снабдување со вода. Ако калинката не се напои, плодот ќе испука. Што се однесува до оплодувањето, предлозите се дека ѓубриво и минерални ѓубрива се додаваат на секои три години.

  Бербата на калинка обично е во втората половина на септември и се реже секоја година, со цел да се добие убаво формирана грмушка.

  agrounik

  Одгледување на калинки

  Калинка

  По бербата, и пред првите мразови, потребно е да се заштити калинка од зимата. Ова се прави со покривање на грмушката со агротекстили, и покривање на долниот дел од дрвото со паднати лисја и слама. Ова е многу важно да се направи така што калинката не замрзнува во текот на зимата.

  Ако сакате да го размножите, калинката лесно се размножува со искоренување на зрели сечи.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Калинката е исклучително корисна и профитабилна билка која е широко користена во готвењето, за правење сокови, во козметиката и во фармацијата. Како антиоксиданс, таа е многу важна за кожата, а исто така ја штити од штетни УВ зраци; корисно е за коските, го забавува ракот на простата и се користи и во превенција од рак на дојка.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img