Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Friday, June 14, 2024

More
  домаАгро советиНајсилниот инсектицид без хемикалии

  Најсилниот инсектицид без хемикалии

  petel baner

  Најсилниот инсектицид без хемикалии. Лисните вошки исчезнуваат истиот ден. ПОЛЖАВИТЕ веднаш бегаат од вашата градина!

  Состојки:

  200 грама лук
  1 лажица лута црвена пиперка во прав
  1 литар топла вода
  10 литри вода за разредување

  Подготовка: Лукот издробете го или ситно исечкајте го и во пластичен сад и соединете го со лутата црвена пиперка во прав.

  Инфузија: Смесата со лук и бибер прелијте ја со 1 литар топла вода. Оставете да отстои 5-6 часа.

  Процедување: Процедете ја смесата за да ги отстраните цврстите честички и течноста без грутки префрлете ја во друг сад.

  Разредување: Разредете ја процедената смеса со додавање на една чаша (приближно 240 ml) во 2 литри вода.

  agrounik

  Примена: Разредениот раствор истурете го во шише со распрскувач. Прскајте ја смесата на вашите растенија на секои 2-3 дена, фокусирајќи се на долната страна на листовите каде што се кријат вошките вошки.

  Еве еден интересен пример за борба против штетници во бавчите без употреба на хемија.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  Најсилниот инсектицид без хемикалии

  Најсилниот инсектицид без хемикалии – Кој сака може да си го проба овој природен начин за сузбивање на штетници.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img