Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

27.8 C
Skopje
Friday, July 12, 2024

More
  домаАгро ВестиКурбан Бајрам Дебар

  Курбан Бајрам Дебар

  petel baner

  Курбан Бајрам Дебар – Во очи на големиот муслимански празник Курбан Бајрам, кој годинава се паѓа в недела на 16 јуни, во регионот на Дебар се одвива интензивна продажба на овци и овни.

  Овие животни се принесуваат како курбан, во чест на овој значаен религиозен настан.

  Скендер Аме, претседател на здружението на сточари „Даши“, кое ги вклучува сточарите од општините Дебар и Центар Жупа, информира дека годинава за продажба се подготвени над 3.000 грла овци и овни.

  „Продажбата е во тек и можам да кажам дека интересот е голем. Оваа година имаме над 3.000 грла за продажба, а едно грло се продава по цена од 130 до 300 евра, во зависност од возраста и тежината на животното. Цените се речиси исти како минатата година. До денеска претпладне имаме продадено околу 2.200 грла, но според традицијата, побарувачката е најголема во последните денови пред празникот,“ истакнува Аме за МИА.

  agrounik

  Продажбата се одвива во дел од стариот градски пазар, каде што, покрај жителите на Дебар, купувачи се и жителите од долнореканските села, општина Маврово и Ростуше, како и помал број од општина Центар Жупа, каде што исто така има пазар.

  Според верниците, курбанот се коле првиот ден од празникот, а месото се распределува на сиромашни семејства. Курбан Бајрам, кој се одбележува четири дена, е познат и како Аџи Бајрам, бидејќи во тоа време, на светите места Мека и Медина во Саудиска Арабија, се одржува аџилакот, петтиот столб на исламот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Од нашата земја, на аџилак се заминати 2.020 верници, од кои 100 се од дебарското муфтиство, кое ги опфаќа општините Дебар, Центар Жупа и Маврово и Ростуше, или поточно подрачјето на Река.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img