Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

27.8 C
Skopje
Friday, July 12, 2024

More
  домаАгро ВестиНов министер за земјоделие

  Нов министер за земјоделие

  petel baner

  Нов министер за земјоделие – Наскоро се очекува Цветан Трипуновски да седне на министерското место во МЗШВ. Пред него има многу предизвици и сериозни проблеми за решавање. Доаѓа како искусен кадар во овој сектор.

  Еве неколку информации за Цветан Трипуновски што ги најдовме на страната на МЗШВ.

  ЛИЧНИ ИНФОРМАЦИИ

  Цветан Трипуновски

  [email protected]

  Брачен статус: татко на две деца

  Националност: Македонец

  РАБОТНО ИСКУСТВО

  01/2020-07/2020- Дополнителен заменик министер за земјоделство

  08/2017–05/2019- Државен советник

                Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство

  11/2015–07/2017- Директор

                Државен земјоделски инспекторат, Скопје (Република Македонија) 

  01/2012–10/2015- Државен советник

                Министерство за земјоделство, шумарство и водостопанство, Скопје (Република Македонија) 

  06/2008–12/2012- Пратеник

               Собрание на Република Македонија, Скопје (Република Македонија) 

  10/2006–05/2008- Директор

                Државна фитосанитарна лабораторија, Скопје (Република Македонија) 

  10/2005–09/2006- Помлад соработник,

                Собрание на Град Скопје, Скопје (Република Македонија)

  ОБРАЗОВАНИЕ И ОБУКА

  10/1998–05/2002- Дипломиран земјоделски инженер

               УКИМ - Земјоделски факултет, Скопје (Република Македонија)

  09/1994–05/1998- Ветеринарен техничар

               СУГС Браќа Миладиновци, Скопје (Република Македонија)

  09/1986–05/1994- Основно образование

               ОУ Кочо Рацин – Петровец, (Република Македонија)

  ДОПОЛНИТЕЛНИ ИНФОРМАЦИИ

  Семинари и обуки

  • Семинари и обуки организирани од ИРИ, НДИ и Конрад Аденауер за организациски вештини, политики, јавно говорење и менаџмент;
  • Mеѓународни студиски посети преку TAIEX инструментот на ЕУ.

  Плодната почва на Македонија и вредните Земјоделци долго време чекаат некоја Влада сериозно да се зафати со развој на овој сектор.

  На нашите полиња има многу работа, но и многу потенцијал. Се надеваме дека ќе донесете свежи идеи и иновации кои ќе ги направат нашите жетви побогати, нашите земјоделци посреќни, и нашите Села поразвиени.

  Дајте им на младите луѓе повеќе причини да останат и да создаваат семејства во руралните подрачја.

  Ние, од Тимот на земјоделие.мк во кој што има преку 100 000 членови, од блиску ќе ја следиме Вашата работа и преземените чекори.

  agrounik

  Ќе ги пофалиме добрите иницијативи и успеси, но исто така, ќе бидеме критични и гласни за сите потфрлања и недостатоци.

  Нашата цел е да придонесеме кон транспарентност и отчетност, заедно да создадеме подобра иднина за сите Земјоделци и жители на руралните подрачја.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ви посакуваме многу успешни жетви и секојдневни победи во работата!

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img