Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

38.8 C
Skopje
Friday, July 12, 2024

More
  домаАгро ЗабаваНајголемиот компир на светот

  Најголемиот компир на светот

  petel baner

  Најголемиот компир на светот – Еден аматерски градинар од Нотингемшир успеа да постави нов Гинисов рекорд за најтежок компир во светот. Компирот, кој тежи неверојатни 4,99 килограми, е одгледан од Питер Глејзбрук во неговата градина во Халам, во близина на Њуарк, Нотингемшир.

  Претходниот рекорд, исто така, го држеше г-дин Глејзбрук со компир тежок 3,8 килограми. Овој страстен градинар со повеќе од десет години искуство во одгледување џиновски зеленчук, го сподели своето задоволство од постигнатиот успех и откри неколку од своите тајни.

  „Одгледав само девет растенија за да можам да се концентрирам на тие девет. Тоа е тајната, само концентрирајте се на неколку и дајте им долга сезона на растење“, рече Глејзбрук. Овој пристап му овозможил да им посвети максимална грижа и внимание на растенијата, што резултирало со оваа импресивна тежина.

  agrounik

  Интересно е дека страста на г-дин Глејзбрук за одгледување на џиновски зеленчук потекнува од неговите обиди да освојува награди на локалните градинарски шоуа во Саутвел. Тој објасни: „Ако прикажувате изложбен зеленчук, можеби ќе победите една година, но тешко е да се подобри тоа следната година. Но, со џиновски зеленчук секогаш можете да ги зголемите. Секогаш е предизвик“.

  Покрај рекордниот компир, г-дин Глејзбрук има многу светски рекорди, вклучувајќи го и „најдолго цвекло“ и „најтежок пашканат“. Сепак, неговиот најнов успех му донесе големо задоволство, иако призна дека компирот на светскиот рекорд можеби ќе заврши на трпезата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Овој нов рекорд е уште еден доказ за упорноста и посветеноста на Питер Глејзбрук, кој продолжува да ја инспирира градинарската заедница со своите достигнувања.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img