Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More
  домаАгро советиКако алое вера го прочистува воздухот?

  Како алое вера го прочистува воздухот?

  petel baner

  Многу луѓе постигнуваат најдобар можен квалитет на воздухот во затворените простории со набавка на прочистувач на воздухот. Во текот на зимата, поради ниските температури, прозорците се отвораат во помала мера, а грејните тела го сушат воздухот. За да се помогне во решавањето на овој проблем, научните истражувања сугерираат набавка на домашни растенија, а еден од нив се истакнува. Алое вера го прочистува воздухот.

  Собните растенија значително придонесуваат за украсување на која било затворена просторија. Исто така влијаат на менталното здравје, бидејќи зелената боја има ефект на намалување на нивото на стрес. Сепак, тие имаат и друга важна функција што не треба да се занемари, а тоа е прочистување на воздухот во затворените простории.

  Алое вера е растение чии лековити својства беа препознаени во периодот пред новата ера. Овој еликсир на долговечноста, како што се нарекува, се користи за решавање на здравствени проблеми, но и во бројни козметички препарати наменети за лицето и телото.

  Ова домашно растение е познато и по својата декоративност и способност да го облагороди затворениот простор во кој престојувате. Сепак, неговата способност која се повеќе се истакнува е нејзината ефикасност во прочистувањето на воздухот.

  Ефикасен прочистувач на воздухот

  Придонесува за квалитетот на воздухот со апсорбирање на формалдехид и вишок јаглерод диоксид . Формалдехидот е гасовито соединение кое најмногу се наоѓа во ламинат , мебел изработен од иверица и во изолациски материјали. Покрај формалдехидот, тој исто така апсорбира и друг токсин, бензен , кој наоѓа своја примена во бои, пластика и гума.

  Покрај чистењето на воздухот од токсини, ова растение е исто така ефикасно во апсорпција на електромагнетно зрачење од електронски уреди како што се мобилни телефони, компјутери, телевизори, микробранови печки, намалувајќи го нивото на нивното негативно зрачење.

  Кога станува збор за друг загадувач на воздухот во затворените простории – чад од тутун , алое вера покажува отпорност на него и го освежува воздухот со прочистување на истиот.

  agrounik

  Ова растение е исто така значаен показател за високо ниво на токсини во воздухот. Ова се манифестира преку појавата на нејзините листови на кои се појавуваат кафени дамки .

  алое вера
  Алое вера

  Најсоодветно место за одржување

  Алое вера е вистински филтер за прочистување на воздухот, а најпогодно место за чување е спалната соба . Причината за тоа лежи во фактот дека во текот на ноќта ослободува кислород , а истовремено апсорбира јаглерод диоксид , притоа обезбедувајќи добар сон.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Друго погодно место за чување на ова растение е прозорец од кујната. Овде ќе донесе живост и ќе даде егзотична нота. Каде и да го чувате, нема да погрешите. Алое вера е зелен прочистувач на воздухот која не е бара посебни услови. Така ова растение треба да се напои само еднаш неделно. Алое вера спаѓа во групата растенија кои НАСА ги издвои заради нивната ефикасност во чистењето на воздухот во затворените простории.

  Лековити својства на алое вера

  Не треба да заборавиме на лековитите својства на ова растение, кое најде широка примена во козметичката индустрија. Постојат информации дека сокот од ова растение се користел во 4 век п.н.е. за лекување на рани. И денес, ова растение е широко користено како помагало за посекотини, изгореници и излупена кожа, за детоксикација на организмот и против вирусни, бактериски и габични инфекции. Бидејќи придонесува за регенерација и хидратација на кожата , не е изненадувачки што таа е главната состојка во многу креми, тоници и серуми за кожата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img