Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

13.8 C
Skopje
Thursday, May 16, 2024

More
  домаАгро советиНародна медицина: рецепти против несоница

  Народна медицина: рецепти против несоница

  petel baner

  Повремената несоница е честа појава и често не е причина за загриженост. Но, долгорочните проблеми со спиењето можат да имаат посериозни последици по здравјето и општото функционирање на организмот. Но, долгорочните проблеми со спиењето можат да имаат посериозни последици по здравјето и општото функционирање на организмот. Во продолжение неколку рецепти против несоница.

  Најефективниот начин за борба против несоница е да ги елиминирате нејзините причини. Ова е потпомогнато од голем број лекови што можат да се најдат во природата и чија ефикасност е позната уште од античко време.

  Користете храна и растенија кои се докажани сојузници на спиењето. Некои од најпознатите и најефикасните се валеријана, мелиса, лаванда и камилица. Искористете ја моќта на есенцијалните масла. Најмногу ќе имате корист од масла од лаванда, камилица, сандалово дрво, мандарина, портокал и мелиса. Или, подгответе зелено смути со состојки кои ве смируваат и поттикнуваат добар сон.

  Зелено смути

  Состојки:

  2 зрели банани со средна големина
  1 зрело јаболко, излупено и исецкано
  2 шолји сецкани лисјтови од кељ (мекиот дел од листот)
  ½ шолја сок од портокал
  ½ шолја вода
  1 лажица мелено семе од лен
  12 коцки мраз (по избор)

  Подготовка:

  Во блендер ставете банани, јаболка, кељ, сок од портокал, вода, коцки мраз и мелено семе од лен.
  Се меша додека не се изедначи.
  Пијте шолја свежо подготвено смути пред спиење.

  Чај од листови зелена салата

  Моќен лек во борбата против несоницата е листот од зелена салата.

  Неговиот млечен сок содржи лактукариум – супстанца која делува смирувачки, но без штетни ефекти врз организмот.

  Состојки за чај:

  2 листови органска зелена салата
  ½ литар вода


  Подготовка:

  Agrobot

  Измијте ги листовите од органска салата.
  Потоа ставете ги во еден литар вода и оставете ги да се готват десетина минути, а потоа исцедете.
  Пијте шолја свежо сварен чај пред спиење.

  Балзам од етерични масла

  Состојки:

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  60 гр бадемово масло
  30 гр пчелин восок
  неколку капки витамин Е
  10 капки етерично масло од лаванда
  10 капки етерично масло од ванила

  Подготовка:
  Стопете го бадемовото масло и пчелин восок на пареа, мешајќи повремено со дрвена лажица.
  Откако ќе се растворат маслото и восокот, додадете ги етеричните масла и витаминот Е.
  Измешајте сè добро и потоа истурете во подготвениот сад.
  Идеално за чување балсами е стаклено пакување, но за полесно користење можете да го истурите во стик од балзам за усни.
  Почекајте мелемот да се излади, а потоа затворете ја амбалажата.
  За мирен сон, тријте го мелемот на вашите „пулсни точки“ пред спиење (места на телото каде што можете да го почувствувате пулсот).

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img