Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Sunday, June 23, 2024

More
  домаситеОдлични рецепти од Мајчина душица

  Одлични рецепти од Мајчина душица

  petel baner

  Мајчината душица е многу повеќе од зачин. Оваа разноврсна билка е полна со витамини што му се потребни на нашето тело. Еве два одлични рецепти кои ќе го опорават вашето тело после болест.

  Студиите покажаа дека мајчина душица помага при артритис, ревматизам и гихт. Покрај тоа, тој е одличен третман за проблеми со варењето на храната, а исто така ќе помогне и во лекување на акни и висок крвен притисок.

  Ако сте настинати, чајот од мајчина душица ќе го врати вашето здравје. Најдобро е да користите свежа мајчина душица, но може да се користи и исушена.

  Како правилно да се подготви чај од мајчина душица

  Потребни состојки:

  • Две гранчиња свежа мајчина душица
  • 300-500 мл топла вода
  • свеж лимон
  • домашен мед

  Инструкции за правење чај:

  Ставете мајчина душица во чаша и прелијте ја со врела вода. Оставете сè да стои околу 15 минути. Отстранете ги гранчињата, а потоа додадете сок од лимон и малку мед.

  agrounik

  Пијалок од мајчина душица кој го лечи телото

  Состојки:

  • 2 врски свежа мајчина душица
  • 1-2 литри вода

  Како да подготвите:

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Наполнете ја шерпата со вода и додадете мајчина душица. Оставете да киснат преку ноќ. Наутро извадете ја мајчината душица и додадете вода,лимон и мед. Пијте ја оваа вода во текот на денот. Ќе добиете инфузија што го обновува вашето тело.

  Направете еден од овие два одлични рецепти, и уживајте во многу придобивки на мајчина душица.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img