Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.7 C
Skopje
Thursday, July 18, 2024

More
  домаАгро ВестиИзвозот на коњи во Јапонија расте заради месото.

  Извозот на коњи во Јапонија расте заради месото.

  petel baner

  Извозот на коњи во Јапонија расте бидејќи нивното месо е сè побарано. Главни земји извознички се Франција и Канада. Бројот на коњи на возраст од една до три години постојано расте.

  Потрошувачката на коњско месо ќе создаде непријатност кај повеќето бидејќи овие животни не се сметаат за добиток одгледуван за исхрана на луѓето. Иако, во нашите области во минатиот век, се јадеа коњи, главно во разни салами. 

  Специјална медиумска потера се појави пред осум години кога беше откриено дека евтиното коњско месо се продава како говедско месо низ Европа. Но, тогаш, како резултат, нејзината продажба во Франција се зголеми за дури 15 проценти. Имено, во таа земја, овој вид месо е дел од традиционалната кујна, која дотогаш, на некој начин беше табу тема. Освен таму, во Белгија, Холандија и Шведска, се смета за специјалитет и се конзумира суров, како што е тартарски бифтек. 

  Се користи и во други европски кујни, како што се унгарски, италијански, германски, австриски. Исто така е популарен во Канада, Чиле и особено во Јапонија. 

  Голема вредност на извозот

  Таму, басаши , нивното сурово месо, во форма на ретко исечени парчиња натопени во соја сос и послужено со ѓумбир, се смета за врвно јадење . Свежото месо се нарекува сакура , како и цветот на црешата, бидејќи има карактеристична, розова боја. 

  Според Гардијан , помеѓу 25 и 40 проценти од јапонското коњско месо доаѓа од увезени животни. Причината е заштеда на високи трошоци за размножување или хранење. Во 2019 година, Канада обезбеди дури 71 процент од увозот на живи коњи во Јапонија. Статистиката исклучува расни коњи. Следи Франција со 21 процент.

  Овој извоз започна во 2000 година со 96 животни, проценети на 231 000 американски долари. За една година се зголеми петкратно, а до 2018 година вредеше повеќе од 20 милиони долари. 

  Франција започна поинтензивно да извезува во Земјата на изгрејсонцето, во 2017 година, со 80 живи глави, а до 2019 година тој број се зголеми повеќе од десет пати, на 959. 

  Тешко го поднесуваат летот

  Она што е проблем во оваа приказна е транспортот. Имено, животните се транспортираат со авион, а според, на пример, канадските регулативи, патувањето може да трае до 28 часа, за време на кое коњите се наводно без храна и вода. 

  agrounik
  Извозот на коњи

  Тие се ставаат во дрвени сандаци, три или четири одеднаш, со отвор на врвот. Активистите предупредуваат дека коњите се вознемирени поради тоа. Пример е коњ кој пробил сандак за време на транспортот во 2014 година и умрел за време на летот. Минатата година беше пријавен случај кога пет животни се срушија поради лошата состојба, а едно почина.

  Според анонимен извор од Гурардија, станува збор за коњи на возраст од една до три години, а на летовите секогаш ги придружува стручно лице кој ги следи нивното здравје и благосостојба.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Кога ќе слетаат во Јапонија, тие се ставаат во карантин десет дена, по што се префрлени во хранилиште и се товат до една година пред да бидат заклани. 

  Иако француското Министерство за земјоделство е загрижено за транспортот, тие сметаат дека зголемувањето на јапонската побарувачка за француски коњи е знак за извонредност на нивната индустрија.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img