Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

36.8 C
Skopje
Friday, July 12, 2024

More
  домаАгро ВестиШтетни гасови на нула до 2045 година

  Штетни гасови на нула до 2045 година

  petel baner

  Германците сакаат да ја намалат емисијата на штетни гасови на нула до 2045 година. Германските власти предложија да се утврди нов, пократок рок за намалување на емисиите на штетни гасови.

  Тие предложија да се помести рокот за намалување на емисиите на штетни гасови на нула до 2045 година.

  agrounik

  Според предлогот на министрите за животна средина и финансии Свена Шулце и Олаф Шолц, Германија ќе ги зголеми целите за намалување на емисиите од 55 на 65 проценти од нивото од 1990 година до 2030 година и до 88 проценти од тоа ниво до 2040 година.

  Експертите велат дека Германија ќе мора поагресивно да се справи со електраните на јаглен, ако сака да го забрза процесот на намалување на штетните емисии на гас.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Планот чека одобрување од владата на канцеларката Ангела Меркел, која треба да го разгледа следната недела.

  И Шолц и Шулце изјавуваат дека се убедени дека владата ќе го усвои планот.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img