Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024

More
  домаАгро ВестиДрастичен пад на цените на свињите

  Драстичен пад на цените на свињите

  petel baner

  Падот на цените на свињите за околу 60 проценти во споредба со минатата година ја принудија кинеската влада да ги повика сточарите да не ги зголемуваат своите стада. Извозот од ЕУ исто така беше нарушен.

  Цените на свињите на кинескиот пазар се под голем притисок поради зголемената понуда. Затоа главните извозници на свинско месо од Европската унија кон таа земја се исто така во неволја.

  Според истражувањата во 27 провинции на таа земја, просечната цена на оние за колење минатата недела била 1,90 евра за килограм жива тежина, што е пад од 59,6 проценти од почетокот на годината, пишува agrarheute .

  Поради високите цени на храната, аналитичарите велат дека производството е можно само со загуба. Ова е особено точно за производителите кои мораа да платат 11,05 евра / кг при купување прасиња во март. Тоа е околу 220 евра за животно со тежина од 20 килограми. Сепак, прасињата во Кина сега чинат 5,23 евра за килограм, што е за половина помалку од март.

  Во исто време, вредностите на акциите на големите производители на свинско месо паѓаат на берзата.

  Но, она што ги загрижува одлгедувачите ги задоволува кинеските потрошувачи. Имено, тие во мај потрошиле околу 24 проценти помалку пари за набавка на овој вид месо отколку истиот месец минатата година.

  Тие ги повикаа сточарите да не ги зголемуваат своите стада

  Аналитичарите шпекулираат дека цените би можеле да достигнат најниско ниво во следните неколку недели. Поголем раст не се очекува во втората половина на 2021. Како резултат на тоа, златните времиња на извоз на свинско месо со многу високи маржи од ЕУ во таа земја може да завршат.

  Agrobot

  За да се стави крај на падот, кинеската државна агенција ги повика сточарите да го задржат производството на свињи на разумно ниво. Одлуката уследи откако индикаторот за трошоците на производството падна далеку под точката на заработка на земјоделците, пишува Ројтерс .

  цените на свињите

  Остриот пад го изненади пазарот. Следеше дури и пред стадата целосно да се опорават од епидемиите на африканска свинска чума што започнаа во 2018 година. Но, според последните информации, тој се зголемил за 23,5 проценти во мај во споредба со минатата година. Достигна ниво од 98,4 проценти во споредба со крајот на 2017 година.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Националната комисија за развој и реформи (НДРЦ) го припиша намалувањето на цената на земјоделците кои испраќаат животни со прекумерна тежина на колење. Ова е проследено со зголемување на увозот на тој вид месо и слаба сезонска побарувачка.

  Пан Ченџун , аналитичар во „Рабобанк“, верува дека земјоделците тешко дека ќе го послушаат советот на владата за бројот на свињи што ќе ги одгледуваат. ” Во моментов постои еден вид паника бидејќи цените постојано паѓаат. Кога има панична продажба, многумина ја следат и тоа ја влошува целата ситуација “, заклучи таа.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img