Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

19.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро ВестиЦените на кванташки 29.04.2022

  Цените на кванташки 29.04.2022

  petel baner

  Цените на кванташки 29.04.2022 година. Повелете ова се цените што денес успеавме да ги дознаеме на кванташкиот пазар во Скопје.

  Компир стар 20-32 ден кг

  Компир млад 45-58 ден кг

  Кромид стар 27-30 ден кг

  Кромид млад со перца 3-4 ден врзулка

  Кромид млад со главица сега што излага 25 ден кг

  Млад лук 5 ден врзулка

  Лук стар 150 ден кг

  Спанаќ 15-20 ден кг

  Краставица 30-45 ден кг

  Брокула 100-120 ден кг

  Карфиол 50 ден кг

  Морков 22-28 ден кг

  Целер 30-50 ден парче

  Праз 250 – 300 денари сноп

  Магдонос 4 денари китка

  Рукола 10 денари китка

  Зелка стара 10 – 12ден кг

  Зелка млада 15-18 ден кг

  Зелка црвена 38-50 ден кг

  Пашканат 80-100 ден кг

  Марула 10-15 ден парче

  Тиквица 45 ден кг

  Јаболки од 15 – 50 ден кг

  Домат црвен 60-90 ден кг

  Домат розев 90-110 ден кг

  Цвекло 20 ден кг

  Пипер црвен увозен 130 ден кг

  Пипер зелен увозен 100 -130 -160 ден кг зависно од квалитетот

  Пипер лут парче 6-8 денари

  Модар домат 100 ден кг

  Јагода 50-80 ден кг

  Банана пакет 1100 денари пакет

  Портокал 20 – 45 денари кг

  Мандарина 50-60 ден кг

  Лимон 40-50 ден кг

  Ова се цените на кванташки 29.04.2022 година.

  Трговците на кванташки не замолија да објавуваме и по колку се откупува овошјето и зеленчукот директно од Земјоделците.

  agrounik

  Фер било и тие да чујат од каде и по колку се откупува директно од нива.

  Па можеби и ќе се роди некоја соработка па помалце ќе се увезува а повеќе ќе се троши домашното производство.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Се надеваме ќе успееме да ги поврземе трговиците и Земјоделците.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img