Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Saturday, June 22, 2024

More
  домаАгро ВестиИсториски пад на потрошувачката на пиво во Австрија

  Историски пад на потрошувачката на пиво во Австрија

  petel baner

  За време на пандемијата на корона вирусот, се пиеше помалку пиво во Австрија од кога и да било порано. Причина за тоа за време на карантинот беа затворените ресторани и откажаните концерти и други јавни настани.

  Додека во деловните години 2019 и 2020 година потрошувачката на пиво по глава на жител била околу 107 литри, таа паднала за 3,5 литри од јули 2020 година до јуни 2021 година – на 103,6, покажуваат податоците на Заводот за статистика на Австрија.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Причина за намалувањето на потрошувачката на пиво е затворањето на угостителството поради карантин, но и откажувањето на концертите и другите големи настани за време на пандемијата.

  Поради премалата потрошувачка мораше дури и да се фрли одредена количина на пиво.

  За повеќе корисни стории посетете ги рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img