Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаситеСовет на руска треварка Викторија Семјонова за превенција од најтешките заболувања на...

  Совет на руска треварка Викторија Семјонова за превенција од најтешките заболувања на дебелото црево (РЕЦЕПТ)

  petel baner

  Ракот на дебелото црево е едно од најчестите онколошки заболувања, а научните студии потврдуваат дека причината е неправилната и лошата исхрана, како и недостатокот на физичка активност.

  Од друга страна, грчкиот филозоф Хипократ уште пред новата ера тврдел дека сите болести во телото започнуваат во цревата. Имено, доколку цревата не функционираат правилно и не се празнат редовно, во организмот останува токсичен отпад кој повторно се апсорбира во телото и го труе одвнатре. Затоа, патот до здравјето започнува – со детоксикација на цревата.

  Основна детоксикација по рецепт на Викторија Семјонов

  За да си дозволите основна детоксикација и зајакнување на целиот организам, пробајте го рецептот дизајниран од Викторија Семјонов, руски експерт за природни форми на лекување.

  Со конзумирање на овој напиток не само што можете да ги исчистите цревата, туку и да спречите развој на рак на дебелото црево – пренесува novosti.rs. Користете само домашна и органски одгледана храна, инаку би можеле да внесете уште повеќе токсини во вашето тело.

  Состојки:

  – ½ килограми моркови
  – ½ килограми свежо цвекло
  – грст сечкани суви кајсии
  – 1 рака суво грозје
  – 1 лажица мед

  agrounik
  Подготовка:

  Морковите и цвеклото исечкајте ги ситно и ставете ги во тенџере. Во друго тенџере сварете ја водата и прелијте ја врз зеленчукот така што водата да биде два прста над зеленчукот.

  Потоа додадете сецкани суви кајсии и суво грозје. Се става на оган и штом ќе зоврие тргнете го тенџерето од оган. Кога ќе се излади, додадете 1 лажица мед во течноста. Префрлете се на ладно место и оставете да отстои 12 часа. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Потоа процедете ја течноста низ газа и чувајте ја во фрижидер. Пијте половина чаша три пати на ден, пред јадење. Можете исто така да јадете парчиња овошје и зеленчук одделно или едноставно да ги додадете во вашиот оброк.

  За подобро чистење на цревата, применувајте го овој рецепт еден месец. Наведената сума ќе биде доволна за 2 дена.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img