Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

11.8 C
Skopje
Tuesday, October 4, 2022

More
  домаситеЛист зелка против ишијас

  Лист зелка против ишијас

  Облогите од лист зелка се проверен и ефикасен лек против ревматски болки, посебно при ишијас и лумбаго.

  Токму еден лист зелка може да ви помогне и да ви ги олесни болките.

  Зелка е исклучително здрава, а поради изобилството на витамин Ц, корисна е и во борбата со вирусите.

  Зелките и ги има во изобилство, па затоа не се двоумете туку вклучете ја во исхраната. Таа е многу здрава, има големи количества на витамин Ц, па така е корисна во борбата против вирусите. Лековита ја прави и високиот процент на витамини А, Б1 и Б2, калциум и калиум.

  Ако ве измачува ишијас, оваа намирница е тука за да ги намали вашите болки.

  Еден лист зелка измијте го и сварете го во вода, па додека е топол ставете го на болното место и прекријте го со памучна крпа и држете го така се додека не се олади.

  Три пати дневно менувајте ја облогата и ќе забележите дека непријатното чувство и болката ќе почнат да се губат.

  Зелката на ист начин помага и при проширени вени, чиреви како и при мигрена.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img