Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Wednesday, July 24, 2024

More
  домаАгро ЗабаваДали печурките треба да се мијат пред готвење?

  Дали печурките треба да се мијат пред готвење?

  petel baner

  Печурките или „шумското месо“ се бесценет подарок од природата. Има повеќе од 70.000 видови печурки. Тие често се користат во кујната, како прилог или главно јадење.

  Печурките можете да ги направитена многу начини, но дали знаете како треба да се обработат пред да се готват или печат? Некои домаќинки ги мијат, а некои не, а вечната дилема е што е правилно.

  Печурките не се мијат пред обработка. Можеби не изгледа како добро хигиенско решение, но не грижете се. Шампињоните се одгледуваат и берат што е можно повнимателно, така што не може да се зборува за стандардна нечистотија. Но, има потешкотии со миењето.

  agrounik

  Факт е дека самите печурки содржат премногу вода. Ако ги измиете пред употреба, тогаш тие го губат целиот вкус. Направете го следното нешто и ќе бидат спремни за употреба..

  Отстранете ги особено контаминираните области користејќи сечило за нож. Потоа темелно избришете ги со салфетка. Ако тие се премногу валкани поради некоја причина, тогаш натопете чиста крпа и лесно избришете ги.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Свежите печурки содржат околу 2% протеини, а сушените дури 20%. Печурките содржат витамини од групата Б, а 100 грама печурки задоволуваат приближно една четвртина од препорачаната дневна количина на витамин Б2 и ниацин (Б3). Тие исто така содржат мала количина на витамини Д и Е.

  Печурките кои се одгледуваат на светлина се богати со витамин Д. Што се однесува до минералите, тие се добар извор на калиум, фосфор и железо. Тие исто така содржат цинк и бакар и практично немаат натриум, поради што се погодни за луѓе кои страдаат од висок крвен притисок.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img