Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

4.8 C
Skopje
Sunday, December 10, 2023

More
  домаАгро ЗабаваЗошто секоја куќа мора да има „чувар куќа“

  Зошто секоја куќа мора да има „чувар куќа“

  Agrobot

  Чувар куќа често може да се сретне на старите камени куќи, балконите и во градините.

  Чувар куќа е исцелителна билка која секогаш била сметана за заштитник на домот и семејството.

  Нејзиното латинско име е Semprevivum tectorum. Во превод значи „оној што живее на покривите засекогаш“, а името на билката потекнува од старото народно верување дека ја заштитува куќата од громови и бури. Лесно се одгледува и може да издржи голема суша и екстремни временски услови. Неговите лековити својства се должат на јаболковата и мравјата киселина.

  Од низата лековити својства кои ги има оваа билка, најпознато е тоа дека го елиминира вишокот на маснотија од ушните канали. Оттаму доаѓа и другото има според кое е познат кај народот – Ушник.

  petel baner

  Преполовете неколку ливчиња од Чувар куќа и исцедете две до три капки сок во болното уво. Оставете ја течноста да делува неколку минути, а потоа свртете ја главата за течноста да истече од ушната шуплина.

  Листовите од оваа билка кога се комбинираат со мед се добива смеса која е многу делотворна кај воспаление на усната шуплна.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Чувар куќа делува слично како Алое Вера, растение кое е познато по тоа што лекува различни кожни заболувања. Ова растение се смета за еден од најсигурните лекови за широкиот спектар кожни болести. Заради антивоспалителните и антисептички својства служи како одлична прва помош кај изгореници, убоди и каснувања. Бидејќи многу брзо ја смирува кожата. Доволно е “повреденото” место да се премачка со сокот, или да се стави облога од пресечен лист од растението.

  Кога ќе изедете еден лист од ова растение, го подобрувате системот на варење и влијаете врз здравјето на цело тело. Го јакнете имунитетот и се заштитувате од претстојните инфекции. Доволен е само еден лист дневно.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img