Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

8.8 C
Skopje
Sunday, December 3, 2023

More
  домаАгро советиЗа почетници: Со што се можете да ги храните свињите?

  За почетници: Со што се можете да ги храните свињите?

  Agrobot

  Правилната исхрана на свињите подразбира специфичен избор на храна и додатоци во секоја фаза од растот. Ќе ги задоволи сите потреби на ова домашно животно и ќе му овозможи правилно да расте и да се развива. Со што се можете да ги храните свињите?

  Неопходно е да се хранат прасињата со збогатена сува храна, која ги задоволува нивните сложени нутритивни потреби. Кога ќе станат малку постари, можете да им дадете мешани житарки, овошје и зеленчук, каша од дестилатор, па дури и остатоци од вашата трпеза.

  Малите прасиња најдобро се хранат со свинска храна со пелети. Како и храната пред и по одвикнувањето, таа се испорачува во мали, лесно сварливи парчиња, совршена големина за млади свињи.

  Овие добиточни храни се специјално формулирани за да ги задоволат уникатните потреби на свињите кои растат и обично содржат добро избалансирана мешавина на протеини, јаглехидрати и есенцијални витамини и минерали.

  Возрасните свињи можат да се хранат со разни житарки со цели зрна

  Како што свињите стареат и стануваат поголеми, можете да ги одвикнете од храната со пелети и да ги префрлите на природни зрна, кои ќе го сочинуваат најголемиот дел од нивната исхрана. Пченицата, јачменот и пченката се дел од житарките со кои земјоделците обично ги хранат своите свињи.

  Повеќето цели зрна се богати со јаглехидрати, така што свињите можат да градат маснотии, но нема да имаат здрави мускули. Поради оваа причина, храната можете да ја надополните со луцерка и соја, кои се богати со протеини. За полесно варење, зрната што им ги давате на свињите треба да се изматат, натопени во вода или на друг начин да се обработат.

  Со додавање на квасец во исхраната, ќе го спречите топлотниот стрес кај свињите за време на топлите летни денови.

  Ако правите ваше пиво или ракија, можете да ги нахраните свињите со остатоците, односно со кашата што останала од дестилацијата. Алкохолот се произведува со ферментирање на истите видови жито или овошје што свињите сакаат да ги јадат. Имајќи предвид дека овие материјали веќе се омекнати со процесот на дестилација, свињите лесно ќе ги џвакаат и варат.

  Исто така, можете да купите потрошено жито од дестилеријата по ниска цена и да го користите за храна за свињи. Избегнувајте хранење со каша на бремени маторици или млади прасиња. Иако кашата има ниска содржина на алкохол, таа не е добра за нив.

  petel baner

  Просторот каде што престојуваат свињите е многу важен. Не прегревајте ги свињите во текот на зимата. Тоа ќе влијае на нивниот апетит, а со тоа и на нивната тежина.

  Исхраната можете да ја дополните со остатоци од ручекот

  Соберете го остатокот од овошјето, зеленчукот и житарките од кујната и измешајте ги во голем сад. Потоа можете да ја фрлите смесата на свињите како замена за еден обичен оброк или да им дадете како дополнително уживање на крајот од денот. Хранењето на свињите со остатоци од маса е добар начин да се намали органскиот отпад од куќата, а во исто време ќе ги намалите трошоците за нивно хранење.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Свињите ќе јадат речиси сè, но тоа не значи дека треба. Никогаш не ги хранете вашите свињи со преработени производи од месо или сирење или претерано слатки остатоци.

  Запомнете дека храната што ги храните вашите свињи влијае на нивното здравје и квалитетот на месото.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img