Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Saturday, June 10, 2023

More
  домаАгро ЗабаваДомашен мармалад од шипка

  Домашен мармалад од шипка

  Мармалад од шипка во зимските денови претставува одличен извор на витамин Ц.

  Надобриот мармалад се прави од шипки кои се омекнати од мразот. 

  Рецепт за домашен мармалад од шипка:

  3 кг шипки се чистат, се полеваат со вода да бидат прекриени, потоа се варат додека да омекнат. Се пасираат на преса со додавање на топлата вода во која се вареа. Двапати се поминуваат низ пресата и секојпат се чисти пресата од ситните влакненца. На 1 литар процедена маса се става 500 г шеќер и се вари со постојано мешање. Топол мармаладот се собира во тегли.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img