Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

21.8 C
Skopje
Thursday, September 28, 2023

More
  домаситеМагдонос за здрави бубрези

  Магдонос за здрави бубрези

  Petel.mk

  Магдонос е билка која уште во античките времиња била присутна како лек. Во стариот Рим верувале дека грицкањето на листови од магдоносот ја подобрува перцепцијата и интелектуалната способност.

  Магдонос секојдневно се користи како зачин, а добро информираните ја користат и како лек.

  Додадете го магдоносот секојдневно во вашите јадења, покрај супите и готвените јадења, додадете го и свеж во салатите и помалите оброци.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Магдоносoт е одличен сојузник во борбата против уринарните проблеми, бубрежните заболувања и исто така тој е силен диуретик. Како лек може да се користи коренот и листовите од магдоносот.

  Исфрлањето на водата од организмот е многу важнo. Преку урината ги исфрламе отровите, бактериите и другите штетни нешта. За магдоносот научно е докажано дека тој е одличен диуретик. А покрај тоа е и силен антиоксиданс.

  Консумирањето на чај од магдонос е препорачливо, но никако не смеете да претерате со неговата консумација. Најповолно е консумирањето да не прејде еден литар дневно.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img