Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

14.8 C
Skopje
Saturday, June 3, 2023

More
  домаситеПрироден сируп од портокал против сува кашлица

  Природен сируп од портокал против сува кашлица

  Доколку имате проблеми со сувата кашлица направете сируп од портокал кој ќе ви ги ублажи тешкотиите.

  Рецептот за сируп од портокал е многу едноставен, а добро ќе ви дојде доколку ве измачува сувата кашлица.

  Состојки:

  – 1 портокал

  – 2 лажици шеќер

  – 1 дл вода

  Подготовка:

  Портокалот измијте го добро, па заедно со кората исецкајте го на ситни парчиња. Ставете го во соодветен сад, додадете две лажици шеќер и прелијте го со водата. Варете го додека не се згусне (околу половина час).

  Употреба: Сирупот од портокал консумирајте го по една лажица секој пат кога ќе ве „нападне“ сувата кашлица.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img