Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

15.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаАгро ЗабаваДомашен мармалад од костени

  Домашен мармалад од костени

  petel baner

  Освен што е вкусен, костенот е многу здрав и има бројни предности. Не содржи глутен па од неговото брашно можат да се зготват бројни јадења што посебно ги радува луѓето чувствителни на глутен.

  Во сезоната на костени може да си направите и вкусен мармалад од овие плодови.

  Костените треба прво да се сварат, а за да полесно ги излупите, подобро е прво да ги скршите на половина и да ги потиснете под преса за лук.

  Состојки:

  1 кг костени

  400 гр шеќер

  400 мл вода

  1 мешунка со ванила

  1 лажица рум

  кори од два портокала

  Подготовка:

  Костените засечете ги малку и ставете ги во ладна вода, па варете ги половина час. Откако ќе се сварат, излупете и измиксирајте ги во вид на пире.

  Сварете сируп од вода, шеќер и корите од портокалите, околу 15 минути, па процедете.

  agrounik

  Сирупот додајте го во пирето од костени и мешунката со ванила, па смесата варете ја на слаб оган, околу половина час или додека не се згусне.

  Извадете ја мешунката и додајте рум.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во рерна стерилизирајте тегли, па ставете ја жешката мармалада во нив и ставете го капачето. Свртете ги наопаку теглите, па ставете ги на ладно и мрачно место кога ќе се оладат.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img