Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

More
  домаАгро ВестиСнегот има позитивно влијание на есенските посеви

  Снегот има позитивно влијание на есенските посеви

  petel baner

  Земјоделците не треба да стравуваат од евентуални штети на есенските посеви поради ниските температури.

  Врнежите од дожд и формирањето снежна покривка на повисоките места мината недела, позитивно ќе влијаат на есенските посеви. Бидејќи количеството воден талог ќе обезбеди добра залиха на влага за идниот вегeтациски период, велат агрометеоролозите од УХМР.

  Според нив, земјоделците не треба да стравуваат од евентуални штети поради ниските температури.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  -Ниските утрински и дневни температури деновиве ќе бидат во граници на издржливост кај културите, дури и се очекува да им годат на културите во услови на презимување. Но, доколку почвените услови дозволуваат, земјоделците да влезат во нивите. Може да се почне и со кроење на виновата лоза, зашто операцијата е обемна и потребен е подолг период да се заврши навреме, порачуваат агрометеоролозите.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img