Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

11.8 C
Skopje
Wednesday, February 28, 2024

More
  домаАгро ВестиЕвропа одобрува уште две ГМО култури

  Европа одобрува уште две ГМО култури

  Agrobot

  Од страна на Европската комисија одобрена е генетски модифицирана (ГМО) маслодајна репка, а обновeно е и одобрувањето на генетски модифицираната соја за употреба во исхраната и добиточната храна.

  Во соопштението на Комисијата се наведува дека одобрението на Комисијата е само за исхрана и добиточна храна и не дозволува одгледување во ЕУ.

  petel baner

  Овие ГМО култури поминале низ сеопфатна и ригорозна процедура, која обезбедува високо ниво на заштита на здравјето на луѓето и животните и животната средина, информира ЕК.

  Европската агенција за безбедност на храната (EFSA) даде поволна научна оценка во која заклучила дека овие генетски модифицирани организми (ГМО) се безбедни како и конвенционалните.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Одобрувањата важат 10 години и сите производи направени од овие ГМО се предмет на строги правила за етикетирање и следливост на ЕУ.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img