Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

30.8 C
Skopje
Saturday, June 15, 2024

More
  домаАгро советиЧекори за успешно одгледување компири

  Чекори за успешно одгледување компири

  petel baner

  Компирите се популарна и вкусна култура која се одгледува низ целиот свет. Меѓутоа, за успешно одгледување на компири, важно е да се осигура дека почвата е подготвена на вистински начин. Во оваа статија ќе ви покажеме како да ја подготвите почвата за садење компири и како да нанесете органско ѓубриво за вашите растенија да растат здрави и силни.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Подготовка на почвата за садење компири

  1. Изберете го вистинското место: компирите сакаат добро пропустлива почва која не е премногу кисела. Затоа, при изборот на место за садење, побарајте област која има добар проток на воздух и не задржува премногу вода. Исто така, изберете сончево место бидејќи компирите сакаат многу светлина.
  2. Подгответе ја почвата: Кога ќе изберете место, потребно е да го подготвите земјиштето за садење. Прво, отстранете ги сите плевели и корени од областа. Потоа длабоко ископајте ја почвата и отстранете ги сите камења и грутки земја. Ако почвата е сува, наводнете ја неколку дена пред садењето за да омекне.
  3. Додадете органско ѓубриво: Пред садењето, важно е да нанесете органско ѓубриво за да се осигурате дека растенијата добиваат доволно хранливи материи. Органското ѓубриво е природен извор на хранливи материи кои ја подобруваат структурата на почвата и ја зголемуваат плодноста. Покрај тоа, органското ѓубриво ја подобрува способноста на почвата да ја задржува влагата. Тоа е клучно за успешен раст на компирот.

  Примена на органско ѓубриво при садење компири

  1. Изберете го вистинското органско ѓубриво: Кога станува збор за компирот, се препорачува да користите ѓубриво кое е богато со калиум, фосфор и азот. Овие три елементи се неопходни за растот на компирот и им помагаат на растенијата да се развијат во здрави и енергични култури. Можете да изберете различни органски ѓубрива како арско ѓубриво, компост или разни органски препарати.
  2. Подгответе ја почвата за примена на ѓубриво: Пред нанесувањето органско ѓубриво, потребно е да се подготви почвата. Можете да додадете ѓубриво директно во дупката кога садите или можете да го раширите по површината на почвата. Неопходно е да се осигураме дека ѓубривото е рамномерно распоредено на почвата, така што растенијата добиваат иста количина на хранливи материи.
  3. Нанесување органско ѓубриво: Откако ќе ја подготвите почвата, време е да нанесете органско ѓубриво. Можете да користите различни количини, во зависност од квалитетот на почвата и спецификите на ѓубривото што го користите. Во принцип, се препорачува да се користат околу 1-2 кг органско ѓубриво по квадратен метар.
  4. Мешање на ѓубривото со почвата: Откако ќе го додадете ѓубривото во почвата, потребно е да се измеша со почвата за рамномерно да се распоредат хранливите материи. Можете да користите мотика или друга алатка за мешање на почвата и ѓубривото.
  5. Садење компири: Откако ќе ја подготвите почвата и ќе нанесете органско ѓубриво, време е да засадите компир. Во секоја дупка ставете по една кртула од компир со окцата свртени нагоре и покријте ја со земја. Се препорачува да се остави околу 30-40 см простор помеѓу секоја клубена.

  Заклучок

  Подготовката на почвата за садење компири и примената на органско ѓубриво се клучни за успешно одгледување на здрави и силни растенија. Кога ќе го изберете вистинското место за садење, ќе ја подготвите почвата и ќе нанесете органско ѓубриво, компирите ќе прераснат во здрави и силни култури. Важно е да се запамети дека органското ѓубриво не треба да се користи во прекумерни количини, бидејќи тоа може да доведе до прекумерен раст на растенијата и намален принос. Следете ги овие чекори и наскоро ќе имате вкусни и здрави компири од вашата градина.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img