Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

11.8 C
Skopje
Wednesday, February 28, 2024

More
  домаАгро ВестиПолска ја повикува ЕУ да го ограничи протокот на украинското жито

  Полска ја повикува ЕУ да го ограничи протокот на украинското жито

  Agrobot

  Полска бара Европската унија да ги искористи сите расположливи средства за да го ограничи количеството на украинско жито што влегува на пазарот. Ова го изјави премиерот Матеуш Моравјецки поради незадоволството меѓу земјоделците поради влијанието на увозот врз цените на житото во Полска.

  Растечкиот гнев меѓу земјоделците поради приливот на украинско жито е голема главоболка за полската владејачка националистичка партија во изборна година. Особено што нејзината конзервативна гласачка база главно живее во руралните области и малите градови, објави Ројтерс.

  – Бараме употреба на сите регулаторни инструменти – квоти, тарифи.. Да се ограничи или блокира увозот на украинско жито во Полска – рече Моравјецки.

  Тој додаде дека се договорил со лидерите на неколку земји кои граничат со Украина да и се обратат на претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен за да се решат споменатите проблеми.

  Украина е еден од најголемите светски извозници на жито. Нејзините црноморски пристаништа беа блокирани од почетокот на конфликтот со Русија пред повеќе од една година. Таа беше принудена да најде алтернативни патишта за транспорт преку земјите на Европската унија, пред се Полска и Романија.

  Но, големи количини украински житарки, поевтини од оние што се произведуваат во Европската унија, завршија во земјите од Централна Европа.

  petel baner

  Министерот за земјоделство Хенрик Ковалчик се сретна со претставници на земјоделците, кои ја отфрлија предложената владина помош како несоодветна.

  – Загубите мора да се покријат. Потребни се пари за покривање на секој хектар жито. Тоа значи најмалку шест милијарди злоти (1,39 милијарди долари) – изјави Михал Колоѓејчак, основач на групацијата Агроунија, пред разговорите со Владата.

  Споменатата сума е 10 пати поголема од онаа предвидена со програмата за помош од 600 милиони злоти, која беше одобрена од Европската комисија во понеделникот и предложена од полската влада да им помогне на земјоделците да ги надоместат своите загуби.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  – Нема да заминам додека не дојдеме до добро решение, а ако тоа не се случи, полицијата ќе мора да не изнесе – рече Ковалчик, кој неодамна мораше да биде придружуван во земјоделски саем во централниот полски град Киелце, откако толпа гневни земјоделци го нападнале фрлајќи со јајца.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img