Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

12.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More
  домаАгро ЗабаваМомина солза - цвет кој носи среќа во љубовта

  Момина солза – цвет кој носи среќа во љубовта

  Agrobot

  Момина солза е растение со бели миризливи цветови во форма на ѕвонче, обесени во гроздови.

  Момина солза секогаш привлекува внимание со својата убавина и нежност, но и мириса убаво, поради што многумина го ставаат во букет.

  Во старите времиња, момчињата и девојчињата береле момина солза затоа што верувале дека тој цвет носи среќа во љубовта.

  На Балканот доста бил распространет обичајот на Ѓурѓовден младите да се украсуваат со ова цвеќе како симбол на расцутената пролет. Во средниот век се користел како хербален лек помешан со мелеми.

  Денес, фармацевтската индустрија во голема мерка произведува препарати базирани на овој цвет, кои се корисни за проблеми со срцето и крвните садови. Во комбинација со валеријана, дава одлични резултати за смирување.

  Во народната медицина, крин долината измешана со алкохол ги намалува воспалителните процеси и значително ја намалува болката. Есенцијалните масла „момина солза“ и лавандата го ублажуваат заморот доколку се нанесат на задниот дел на вратот и се масираат.

  petel baner

  Момината солза, исто така, содржи исклучително токсични состојки и може да доведе до симптоми како што се главоболки, гадење, несвестица, тешко потење, забавено отчукување на срцето.

  Затоа, неговата употреба без јасни упатства не се препорачува. Важно е да ги миете рацете по контакт со кој било дел од ова растение. А особено е важно бремените жени и децата да го избегнуваат тоа.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Расте во засенчени листопадни шуми, особено во даб, грмушки, планински ливади и се одгледува низ куќата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img