Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

34 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро ЗабаваРецепт: Џем од јагоди со мед

  Рецепт: Џем од јагоди со мед

  petel baner

  Сезоната на јагоди се уште трае па затоа искористети ги овие неодоливи плодови и направети си вкусен џем.

  Постои рецепт за домашен џем од јагоди без шеќер, кој е толку лесен за правење и се приготвува за помалку од половина час.

  Состојки:

  1 кг јагоди

  2 лажици мед

  agrounik

  малку сок од лимон или рендана кора од лимон

  Подготовка:

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Јагодите исечкајте ги на мали парчиња, додадете сок или кора од лимон и варете околу 20 минути. На самиот крај, кога смесата е веќе изедначена и густа, додавате мед. Топлиот џем соберете го стаклени мали тегли. Џемот од јагоди чувајте го во фрижидер, така може да потрае и до еден месец.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img