Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Friday, March 1, 2024

More
  домаАгро ВестиСтабилни светските цени на храната во текот на септември

  Стабилни светските цени на храната во текот на септември

  Agrobot

  Светските цени на храната не се променија значително во септември во однос на август. Растот на цените на пченката и шеќерот беше делумно неутрализиран со падот на цените на растителното масло.

  Индексот на светските цени на храната во септември изнесуваше 121,5 поени, додека во август беше на ниво од 121,4 поени.

  Цените на храната се за 10,7 отсто пониски отколку во септември 2022 година и 24,0 отсто пониски во однос на историскиот максимум од март минатата година.

  petel baner
  Индексот на цените на житните култури се зголемува за еден процент месечно. Пред се поради тоа што во истиот период пченката поскапела за седум отсто. Иистовремено цената на пченицата паднала за 1,6 отсто.

  Индексот кој ги следи промените на цените на растителното масло падна за 3,9 отсто, а шеќерот порасна за 9,8 отсто во однос на претходниот месец и сега е на највисоко ниво од ноември 2010 година.

  Прелиминарните прогнози укажуваат на пад на производството на шеќер во Тајланд и Индија поради последиците од климатскиот феномен Ел Нињо.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Светските цени на млекото во септември паднале за 2,3 отсто во однос на август, а месото за еден отсто.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img