Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

34 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаситеБерба на цреши и вишни

  Берба на цреши и вишни

  petel baner

  Берба на цреши и вишни – Собирањето на цреши и вишни може да биде задоволство, но често се соочуваме со проблем кога плодовите се на високи гранки кои не можеме лесно да ги достигнеме. Наместо да користите скапи алати, можете да направите свој собирач на цреши или вишни со користење на едноставни материјали како пластично шише и стап.

  Во овој блог пост, ќе пишеме како да направите ефективен и практичен алат за собирање овошје.

  Потребни материјали
  Пластично шише (најдобро од 1,5 литри или поголемо)
  Долг стап (може да биде дрвен, метален или пластичен)
  Ножици или нож
  Жица или јака леплива трака (како изолир трака)
  Молив или маркер
  Чекор по чекор водич
  Чекор 1: Подготовка на пластичното шише
  Земете го пластичното шише и измијте го добро.
  Со помош на ножици или нож, исечете го горниот дел од шишето (околу вратот) така што ќе добиете отворен конусен облик.
  Чекор 2: Создавање на држач за овошје
  На спротивниот крај од исеченото шише (дното), направете две мали дупчиња на спротивни страни, доволно големи за да помине жицата или лепливата трака.
  Овие дупчиња ќе ви послужат за прикачување на шишето на стапот.
  Чекор 3: Прикачување на шишето на стапот
  Вметнете го крајот на стапот во дното на шишето.
  Користете ја жицата или лепливата трака за да го фиксирате шишето цврсто на стапот. Ако користите жица, поминете ја низ дупчињата и цврсто врзете ја околу стапот. Ако користите леплива трака, обвијте ја околу дното на шишето и стапот неколку пати додека не се уверите дека е цврсто фиксирано.
  Чекор 4: Финални дотерувања
  Проверете дали шишето е цврсто прикачено на стапот и дали не се движи или не паѓа.

  Употреба
  Вашиот собирач е сега подготвен за употреба. За да соберете цреши или вишни, едноставно поставете го отворот на шишето околу плодот и нежно повлечете. Плодовите ќе паднат во шишето без да се оштетат. Оваа техника овозможува лесно и брзо собирање на овошје дури и од највисоките гранки.

  Заклучок
  Со овој едноставен и ефективен проект, можете да си направите практичен собирач на цреши или вишни користејќи материјали кои веројатно веќе ги имате дома.

  agrounik

  Ова не само што е економично решение, туку и еколошко бидејќи повторно користите пластично шише. Сега, кога знаете како да го направите, нема да имате повеќе проблеми со недостапните плодови.

  Берба на цреши и вишни

  Уживајте во свежите цреши и вишни со вашиот нов, домашен алат!

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Сепак некои членови викаат тешко ни одело на нас Земјоделците читањето па затоа еве едно видео.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img