Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Friday, May 17, 2024

More
  домаАгро советиЛук и кромид: со кои растенија се засадуваат заедно

  Лук и кромид: со кои растенија се засадуваат заедно

  petel baner

  Со заедничко засадување на растенија на органски начин, можете да одгледувате здрави растенија и да ги заштитите целосно природно од штетници. Лук и кромид се многу добри придружници на растенијата кои имаат природна можност да спречат напади од бубачки. Како доматите, кои се одличен придружник на морковот, има и некои други растенија што треба да се садат една до друга поради нивните својства.

  Растенија од родот зелки

  Лукот е најдобар пријател со растенија од семејството зелки, како што се  брокула, кељ, прокељ и зелка . И тоа првенствено затоа што лукот природно одбива штетници како црви кои често ги напаѓаат овие видови зеленчук. Кромидот природно ги одбива лисните вошки и зајаците. Ова значи дека треба да се сади покрај домати , зелена салата, јагоди и пиперки.

  Домати и други растенија

  Кромидот и лукот се компатибилни со повеќето сорти домати. Лукот особено ги одбива грините кои обично ги напаѓаат доматите. Кромидот, лукот и другите слични растенија исто така добро толерираат целер и моркови затоа што одбиваат инсекти кои сакаат да го оштетат овој зеленчук. Меѓу обичните билки, лукот и кромидот одат заедно со камилица, нане и магдонос. Други придружници за кромид и лук се цвекло, пиперки, спанаќ, зелена салата и пашканат. Кромидот и лукот исто така одбиваат инсекти од  јагоди и праски.

  Agrobot

  Што покажуваат искуствата?

  Од друга страна, постојат растенија кои не се толку добри соседи на кромидот. И овие видови на растенија треба да се држат настрана поради различните супстанции што ги содржат и кои можат да го влошат вкусот на кромидот. Сите видови грашок и грав можат да бидат штетни за кромидот. Истото важи и за жалфија и аспарагус. Некои други лоши соседи на кромидот се всушност други видови кромид. Кромидот честопати има проблем со луковите муви, кои ако се близу можат лесно да  патуваат од растение  до растение.

  Другите растенија од истото семејство, како што се праз, лук и кромид, исто така, можат да бидат честа мета на луковата мува. Затоа, избегнувајте да ги садите близу една до друга. Така, ларвите на овој инсект не можат да патуваат толку брзо.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  лук и кромид

  Зошто е добро заедничко садење?

  Заедничкото засадување на растенија не е научно потврдено, но органските производители се уверени дека функционира . Тие веруваат дека самата природа комбинира различни растенија, инсекти, животни и други организми и ги става во избалансирани екосистеми што можат  да се одржат на долг рок.

  Органските градинари се обидуваат да ја имитираат природата комбинирајќи различни растенија за да создадат прекрасен, избалансиран екосистем на градината што поттикнува  буен раст и богат вкус на  производот. Органските лозари користат садење на пријателски зеленчук и растенија како природно оружје во борбата против штетниците и болестите, истовремено охрабрувајќи ги корисни инсекти и организми да шетаат низ градината. Избалансиран екосистем не ги елиминира штетниците, но ги одржува на прифатливо ниво.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img