Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаАгро ВестиСе појавил на својата свадба со обновениот Фергусон

  Се појавил на својата свадба со обновениот Фергусон

  petel baner

  Млад Ирец е голем љубител на стари трактори. Тој целосно го обновил стариот Меси Фергусон и го продал за 11.000 евра.

  Донал Логан е млад ирски земјоделец и огромен обожавател на олдтајмер трактори . Судејќи според објавите на неговиот Фејсбук профил, неговиот омилен е Меси Фергусон и со години се занимава со реставрација. 

  Деновиве на социјалните мрежи кружат фотографии од обновениот МФ 135, кои го добија својот финален изглед и го довршил, што би се рекло, на самото утро на венчавката на Донал. 

  Старата крнтија од 1968 година, со избледено црвени, ‘рѓосани делови … стана вистински шминкерски и елегантен трактор. Така црн и празничен, оваа есен, тој исто така го имаше своето место на свадбата на Донал и неговата сопруга Ниам. 

  Донал ја отстрани кабината и ја замени со заштитна рамка. Облече нови гуми, седиште – го затегна до последниот милиметар. 

  Венчавката заврши, а тракторот по неколку месеци заврши на ирски огласи преку Интернет, каде што се продава за 11.000 евра .

  agrounik

  ” Нема ништо толку добро направено на пазарот, од почеток до крај. Возењето во него е како сон “, се зборовите со кои тој го опишува 53-годишниот Ферги со 50 коњски сили. 

  фергусон

  Што го принудило да го продаде?

  Размислувајќи за тоа што го поттикна младиот Донал да го продаде овој лепотан, дојдовме до неколку можни одговори. Или неговата сопруга го принуди, не добија доволно пари на свадбата или веќе потрошија сè. Но, „копајќи“ по Интернет, наидовме на информации за тоа како овој благороден земјоделец всушност учествува во хуманитарната акција на група љубители на стари машини. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Како што е наведено во описот на нивната кампања GoFoundMe, од нивното основање во 2018 година, тие собрале повеќе од 10.000 евра за разни намени. 

  Не знаеме колку Ферги ќе заработи за да му помогне на Здружението на лица со бубрежни заболувања. Но сигурно е дека овој гест ќе ги охрабри другите да им помогнат на оние што имаат потреба колку што можат. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img