Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
вторник, декември 7, 2021

More
  домаАгро советиРосопас за отстранување на вирусни брадавици

  Росопас за отстранување на вирусни брадавици

  Росопас е најпознат денес по своето дејство врз вирусните брадавици. Тинктурата може да помогне во отстранување на самите брадавици, а ние ви пренесуваме рецепт за правење на истата. Многумина го сметаат за плевел, дури и без да знаат дека станува збор за росопас.

  Го препознаваме по малите жолти цветови со четири ливчиња, а може да порасне до 60-70 см во висина. Најпознат е по неговиот жолт сок што го ослободува кога ќе го исцедиме меѓу прстите или ќе го исечеме стеблото, а самиот сок може да се користи свеж за отстранување на вирусни брадавици. Како и неубавиот изглед, росопасот исто така испушта остар и непријатен мирис при бербата, но мирисот ќе испари при сушењето.

  Росопас е најпознат по своето влијание врз брадавиците на кожата, но неговите лековити својства се протегаат многу подалеку. Одличен е за лекување на многу здравствени проблеми како што се жолтица, астма и туберкулоза, несоница, анксиозност, заболување на црниот дроб и инфекции на бубрезите и мочниот меур.

  Тинктура од росопас – рецепт

  Кога се прави тинктурата, пожелно е да се користи сув растителен материјал што самите го береме за време на сув и топол ден кога е видливо лачењето на жолто-портокалов сок од стеблото.

  Се препорачува да носите ракавици додека го берете бидејќи сокот може да предизвика иритација на кожата. После тоа, потребно е да се исуши растителниот материјал на темно, проветрено и суво место.

  Капките од росопас се прават многу лесно и најдолгиот дел од правењето е чекањето да се направи тинктурата. Во следниот рецепт, се користи 70% медицински алкохол, но исто така е можно да се користи домашна ракија или водка како алкохолен дел.

  Потребни состојки:

  Суви цветови и стебла од росопас
  500 мл алкохол (45-70%)
  Чиста стаклена тегла од 500 мл
  Темно стакло шише за чување

  Капките од росопас треба да се прават со добро исушен растителен материјал. Првиот чекор е да се наполни стаклена тегла од 500 мл со росопас, но не премногу набиено. Тогаш е потребно да се истури алкохолот, добро да се затвори теглата и да се протресе смесата.

  Теглата треба да се остави 2-3 недели на темно место, со повремено протресување на смесата. Откако ќе помине доволно време, се цеди тинктурата и се пренесувае во шише со темно стакло. Препорачуваме шише со дозер за полесно дозирање капки од течноста. Рокот на траење на тинктурата е до 6 месеци.

  Росопас

  Користење на капките

  За да ги отстраните вирусните брадавици или габични инфекции од кожата и ноктите, ставете неколку капки тинктура дневно на погодената област. Препорачливо е да се нанесе тинктурата исклучиво на брадавицата или на габите / ноктите за да се избегне оштетување на здравата кожа.

  За вирусни брадавици, препорачливо е да се нанесе тинктурата на парче памучна вата (исечена со големината на брадавицата), а потоа да се нанесе со фластер на брадавицата. Оставете ја памучната вата преку ноќ и повторете ја минимум 7 дена пред да се обидете да ја отстраните брадавицата. Доколку е потребно, повторете го процесот додека брадавицата не потемни и не почне да изумира.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...